سروش دانش فارابی

سروش دانش فارابی

سروش دانش فارابی(سهامی خاص)

تصاویر زیر، فقط گوشه ای از قدرت لایزال خداوندی است و آیاتی که در قرآن است، نشانی از درستی ادعای اسلام است، 1400 سال پیش، همه آن چیزی که امروز به کمک دوربینها و روشهای فوق پیشرفته، فقط قادر به دیدن آن هستیم نه خلق آن!

نیلسون (Lennart Nilsson) دوازده سال از عمر خود را صرف تهیه تصاویری از رشد نوزاد درون رحم کرد. این تصاویر باورنکردنی با استفاده از دوربین های معمولی مجهز به لنز ماکرو و همچنین میکروسکوپ الکترونی گرفته شده است. 

در این تصاویر مراحل رشد نوزاد از ابتدای لقاح تا کامل شدن جنین و تبدیل به یک نوزاد را می بیند.توضیحات هر تصویر در ذیل آن قرار گرفته است.

اسپرم در لوله فالوپ

اسپرم در لوله فالوپ

تخمک

تخمک

اسپرم و تخمک در کنار هم

یک قرار ملاقات! اما نه معمولی!

لوله فالوپ

لوله فالوپ

اسپرم ها و تخمک

اسپرم ها و تخمک

اسپرم برنده و تخمک

اسپرم برنده! در سطح تخمک

اسپرم نفوذ کرده به تخمک

اسپرم نفوذ کرده به تخمک

جنین در روز 5 یا 6

جنین در روز 5 یا 6

جنین 8 روزه چسبیده به دیواره رحم

روز هشتم. جنین به دیوار رحم چسبده است.

مغز جنین شکل می گیرد.

مغز جنین شکل می گیرد.

 روز 24 ام قلب جنین شکل گرفته است.بعد از 18 روز قلب شروع به شکل گیری می کند.

روز 24 ام قلب جنین شکل گرفته است.بعد از 18 روز قلب شروع به شکل گیری می کند.

جنین در هفته 4

جنین در هفته4

جنین در هفته 4 یا 5

جنین در هفته 4 یا5

 هفته پنجم: تقریبا ۹ میلی متر. به وضوح صورت جنین با سوراخ چشم و بینی و دهان مشخص است.

هفته پنجم: تقریبا ۹ میلی متر. به وضوح صورت جنین با سوراخ چشم و بینی و دهان مشخص است.

جنین 40 روزه

جنین 40 روزه

جنین 8 هفته

جنین 8 هفته، جنین به سرعت در کیسه رحمی رشد می کند.

 هفته دهم. پلک ها نیمه باز هستند. در روزهای آتی کاملا بسته خواهند شد.

هفته دهم. پلک ها نیمه باز هستند. در روزهای آتی کاملا بسته خواهند شد.

جنین 10 هفته

جنین 10 هفته، جنین از دست هایش برای شناخت محیط پیرامونش استفاده می کند.

شبکه رگهای خونی پای جنین در حال ساخت استخوان

شبکه ای از رگ های خونی را مشاهده می کنید. در واقع بدن در حال ساخت استخوان است و این رگ ها تغذیه کننده استخوان بدن خواهند بود.

 هفته هجدهم. ابعاد تقریبا ۱۴  سانتی متر. اکنون می تواند صدا های بیرون را درک کند.

هفته هجدهم. ابعاد تقریبا ۱۴  سانتی متر. اکنون می تواند صدا های بیرون را درک کند.
جنین در هفته 19

جنین در هفته 19
 هفته بیستم. تقریبا ۲۰ سانتی متر. موهای پشمالویی بر روی سر و صورت نوزاد ایجاد می شود. این موها را با نام لانوگو (lanugo) می شناسند.
هفته بیستم. تقریبا ۲۰ سانتی متر. موهای پشمالویی بر روی سر و صورت نوزاد ایجاد می شود. این موها را با نام لانوگو (lanugo) می شناسند.
هفته 24 جنین
هفته 24 جنین
جنین در هفته 26
6 ماه بعد. جنین کامل شده و نوزاد آماده ترک رحم می شود. در این زمان جنین به سمت پایین می چرخد تا راحت تر بتواند خارج شود
6 ماه بعد. جنین کامل شده و نوزاد آماده ترک رحم می شود. در این زمان جنین به سمت پایین می چرخد تا راحت تر بتواند خارج شود.
هفته  ۳۶ ام. نوزاد چهار هفته دیگر دنیا بیرون را خواهد دید
هفته  ۳۶ ام. نوزاد چهار هفته دیگر دنیا بیرون را خواهد دید.
مروری بر آیات شریفه در این زمینه
﴿القیامة﴾
أَلَمْ یَکُ نُطْفَةً مِنْ مَنِیٍّ یُمْنَىٰ ﴿37﴾  ثُمَّ کَانَ عَلَقَةً فَخَلَقَ فَسَوَّىٰ ﴿38﴾
آیا این همان چکه آبی نیست که فرو چکید؟ (37) سپس به خونی بسته درآمد، آنگاه خداوند آنرا از اندازه ای به اندازه ای در آورد و بپرداخت . (38)
 
﴿المؤمنون﴾
وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسَانَ مِنْ سُلَالَةٍ مِنْ طِینٍ ﴿١٢﴾ ثُمَّ جَعَلْنَاهُ نُطْفَةً فِی قَرَارٍ مَکِینٍ ﴿١٣﴾ ثُمَّ خَلَقْنَا النُّطْفَةَ عَلَقَةً فَخَلَقْنَا الْعَلَقَةَ مُضْغَةً فَخَلَقْنَا الْمُضْغَةَ عِظَامًا فَکَسَوْنَا الْعِظَامَ لَحْمًا ثُمَّ أَنْشَأْنَاهُ خَلْقًا آخَرَ فَتَبَارَکَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِینَ ﴿١4﴾
این ماخود هستیم که این آدمی را نخست ازفشرده و شیرة گل آفریده ایم . (12) وازآن پس، آنرا از چکه آبی اندک و ناچیز و یکدست آفریدیم وآنرا در جایگاهی درخور نگهداشت و پرورش آن نهادیم . (13) پس ازآن، ازآن چکیده، خون بهم بسته ای آفریدیم، وباز ازآن خون بهم بسته گوشتی جویده گونه آفریدیم،وازآن استخوانها آفریدیم، وپس ازآن براستخوانها جامة گوشت را پوشاندیم ، وسرانجام ازآن آفریدة نخستین، آفریدة دیگری را بنیان نهادیم ، پس چه نیک آفرین وچه نیکخواه است خداوندی که هیچ آفریننده ای چون او زیبا آفرین نیست . (14)
 
﴿غافر﴾
هُوَ الَّذِی خَلَقَکُمْ مِنْ تُرَابٍ ثُمَّ مِنْ نُطْفَةٍ ثُمَّ مِنْ عَلَقَةٍ ثُمَّ یُخْرِجُکُمْ طِفْلًا ثُمَّ لِتَبْلُغُوا أَشُدَّکُمْ ثُمَّ لِتَکُونُوا شُیُوخًا وَمِنْکُمْ مَنْ یُتَوَفَّىٰ مِنْ قَبْلُ وَلِتَبْلُغُوا أَجَلًا مُسَمًّى وَلَعَلَّکُمْ تَعْقِلُونَ ﴿67﴾
اوست پروردگار فرمانروائی که شما را از خاک آفرید، و از آن پس از آبی اندک و یکدست، و از آن پس از خونی بسته، تا آنکه شما را با اندام کودکی از اندرون بیرون می آورد تا ببالید به بیشترین بالندگی و نیرومندی خود، آنگاه پیر شوید، و برخی از شما پیشتر از پیری بمیرید، و سرانجام و به هرگونه به مرگی پیش بینی شده برسید، و این همه برای اینکه نیروی خرد خویش را بکار اندازید . (67)
 
﴿الحج﴾
یَا أَیُّهَا النَّاسُ إِنْ کُنْتُمْ فِی رَیْبٍ مِنَ الْبَعْثِ فَإِنَّا خَلَقْنَاکُمْ مِنْ تُرَابٍ ثُمَّ مِنْ نُطْفَةٍ ثُمَّ مِنْ عَلَقَةٍ ثُمَّ مِنْ مُضْغَةٍ مُخَلَّقَةٍ وَغَیْرِ مُخَلَّقَةٍ لِنُبَیِّنَ لَکُمْ وَنُقِرُّ فِی الْأَرْحَامِ مَا نَشَاءُ إِلَىٰ أَجَلٍ مُسَمًّى ثُمَّ نُخْرِجُکُمْ طِفْلًا ثُمَّ لِتَبْلُغُوا أَشُدَّکُمْ وَمِنْکُمْ مَنْ یُتَوَفَّىٰ وَمِنْکُمْ مَنْ یُرَدُّ إِلَىٰ أَرْذَلِ الْعُمُرِ لِکَیْلَا یَعْلَمَ مِنْ بَعْدِ عِلْمٍ شَیْئًا وَتَرَى الْأَرْضَ هَامِدَةً فَإِذَا أَنْزَلْنَا عَلَیْهَا الْمَاءَ اهْتَزَّتْ وَرَبَتْ وَأَنْبَتَتْ مِنْ کُلِّ زَوْجٍ بَهِیجٍ ﴿5﴾
 
ای مردم ! چرا در باور برانگیخته شدن پس از مردن، دودل مانده اید؟ مگر نه این است که همینی که هستید آنرا ازخاک ساخته ایم، و سپس از آبی بیرنگ و یکدست و اندک، واز گونه ای به گونه ای : ازخونی بسته، واز گوشتی جویده، تا ساختی که باید پیدا کند، یا ناساخته بازماند، این نمونه ای است تا چگونگی ساخته شدنتان برایتان روشن گردد، وآنرا که می خواهیم بیافرینیم تا هنگامی که خواهیم، دراندرون مادران نگه می داریم ، آنگاه کسی بمانند شما را از اندرون مادر به اندام کودکی بیرون آوریم، تا هرکدام، تا آنجا که باید، ببالد، کسی ازشما زودتر خواهد مرد و کسی تا بدانجا زندگیش به درازا کشد که دیگر دانسته هایش را از یاد ببرد، و نمونه ای دیگر: تو خود زمینی خشک و بی گیاه را می بینی، تا آنکه ما آبی برآن فرودآوریم، چیزی نگذرد زمین برخود جنبد، بادکند، وازهرگیاهی، جفتی خوش آب و رنگ برویاند . (5)
 .
.
.
.

 
از همه عزیزانی که عکس یا تصویر جالب و زیبایی از جنین دارند درخواست می شود آن را برای ما ارسال نمایند
.سوالاتی که به صورت خصوصی ارسال می شوند پاسخ داده نمی شوند.
ایمیل